Odplata za úvery bude limitovaná dvojnásobkom bežných nákladov na trhu

28.05.2014 Bratislava

Bratislava 28. mája (TASR) - Odplata za spotrebiteľský úver poskytnutý kýmkoľvek na Slovensku bude od júna maximálne dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) pri takomto type pôžičky. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktoré dnes schválila vláda a ktoré nadväzuje na nedávno prijatú novelu Občianskeho zákonníka, zameranú proti úžerníckym praktikám.

Výnimku tvoria iba malé pôžičky do 100 eur, prípadne úvery poskytnuté na menej ako tri mesiace, pri ktorých je hranica stanovená na presne 30 % ročne. Pri lízingu je limit vyšší, na úrovni 2,5-násobku priemernej RPMN.

Rezort spravodlivosti nariadenie odôvodňuje tým, že je neudržateľné tolerovať poskytovanie peňažných prostriedkov spotrebiteľom bez akéhokoľvek obmedzenia výšky celkovej odplaty. Navrhované limity sa teda zavádzajú na to, aby chránili práva spotrebiteľa.

Schváleným materiálom sa upravuje aj veľkosť písma na spotrebiteľskej úverovej zmluve, vo všeobecných obchodných podmienkach či v akýchkoľvek iných dokumentoch súvisiacich s takouto zmluvou. Po novom má byť výška písma najmenej 1,9 mm.

Nariadenie bude účinné od 1. júna tohto roku, niektoré jeho časti však až od 1. septembra, prípadne 1. januára 2015.
Ministerstvo kultúry predkladá na dnešné rokovanie malú novelu autorského zákona, ktorá do národnej legislatívy transponuje európsku smernicu. Novelou sa zavedie kľúčová definícia – osirelé dielo. Ide o také dielo, pri ktorom ani napriek dôslednému vyhľadávaniu nie je možné určiť autora, dediča či nadobúdateľa výhradnej licencie, a teda sa nedá získať ich súhlas na vyhotovenie jeho rozmnoženiny a sprístupnenie verejnosti. Osirelé dielo tak budú môcť bez súhlasu autora použiť knižnica, škola, múzeum, galéria, archív, ako aj Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenský filmový ústav na výhradne vzdelávacie či kultúrne účely a na plnenie úloh vo verejnom záujme. Súčasne sa však chránia práva autora, ktorý má právo kedykoľvek ukončiť status osirelého diela a má právo na primeranú odmenu za jeho použitie.

S témami prichádza na vládu aj rezort životného prostredia

Zlepšiť kvalitu života a zdravotný stav obyvateľov oblastí postihnutých banskou činnosťou je cieľom Programu prevencie a manažmentu rizík z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu. Na rokovanie vlády ho predkladá minister životného prostredia Peter Žiga.

Program rieši otázku nakladania s odpadmi, ktoré vznikli pri prieskume, otváraní, príprave a dobývaní ložísk nerastných surovín. Dnes sa nachádzajú na opustených úložiskách, ktoré boli neznámym vlastníkom alebo prevádzkovateľom zanechané bez primeranej údržby a monitoringu.
 

Vyberte región